Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu

Idź do spisu treści

Menu główne

aktual4

Wizyta w Gruzji


Przedstawiciele naszego Stowarzyszenia mieli ogromną przyjemność w dniach 24.06-02.07.2017 r. odwiedzić przyjaciół z Gruzji.
W sobotę 24 czerwca dotarliśmy do Tibilisi, a następnie pojechaliśmy do Telavi ,do podnóża Kaukazu, gdzie mieszkają i pracują nasi przyjaciele z organizacji Georgian Public Interests Defence Association.
Mieliśmy okazję przez kolejne dni zapoznać się z ich działalnością i pracą  terapeutyczną w ośrodku, z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną i niepełnosprawnościami sprzężonymi.
Wymienialiśmy się doświadczeniami z naszej pracy. Dr Radosław Piotrowicz i Agnieszka Piotrowicz poprowadzili dwudniowe warsztaty dla pracowników ośrodka, w zakresie diagnozy, pracy terapeutycznej i komunikacji z dziećmi z zaburzeniami rozwoju. Natomiast Małgorzata Potakowska i Beata Gawron przestawiły system wsparcia prowadzony przez nasze Stowarzyszenie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodzin.
Odwiedziliśmy ośrodki wsparcia dla osób dorosłych niepełnosprawnych w Telavi, byliśmy w przepięknie położonym na szczycie góry, Domu Pomocy Społecznej, prowadzonym przez organizację pozarządową
w okolicach miasta Sighnaghi. Pokazali nam swój dom i zaprezentowali piękny, wzruszający koncert. Śpiewają przepięknie!!
Zawitaliśmy również do Colegium, które kształci słuchaczy w różnych kierunkach artystycznych ( tkanina artystyczna, ceramika) i rzemieślniczych  ( tkactwo, filc artystyczny) oraz informatycznych, w tym osoby niepełnosprawne.
Mogliśmy zobaczyć wiele ciekawych i zabytkowych miejsc w okolicach Telavi: klasztory, cerkwie, pałace, warownie i ogrody. Odwiedziliśmy winnicę, gdzie zwiedziliśmy muzeum przedstawiające produkcję wina, piekliśmy w tradycyjny sposób chleb i robiliśmy gruziński przysmak z orzechów i musu winogronowego.
Odwiedziliśmy również bardzo stare i zabytkowe miasto Sighnali- Miasto zakochanych, a w ostatni dzień pobytu zwiedziliśmy stolicę Tibilisi.
Przez cały tydzień pobytu delektowaliśmy się tradycyjnymi gruzińskimi potrawami, które bardzo nam smakowały. Przywieźliśmy z Gruzji przyprawy, żeby przenieść do nas ich wspaniałe smaki.
Jesteśmy bardzo wdzięczni naszym gospodarzom, którzy byli bardzo gościnni, serdeczni i zadbali o każdy szczegół naszego pobytu. Wszystkie poznane przez nas osoby były bardzo otwarte i przyjaźnie nastawione do nas i naszego kraju. Było to wspaniałe doświadczenie i cudownie spędzony czas, wśród przyjaciół, na których czekamy teraz u nas. 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego