Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu

Idź do spisu treści

Menu główne

2017

archiwum

ALBERTIANA 2017


26 stycznia  w Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Organizacyjnymi im. Adama Mickiewicza
w Zgierzu odbył się przegląd wyłonionych do etapu regionalnego dziewięciu zespołów teatralnych oraz trojga solistów z województwa łódzkiego, mazowieckiego i podlaskiego. Była to część XVII Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie "Albertiana 2017", organizowanego przez panią Annę Dymną oraz Fundację im. Brata Alberta. Zwycięskie zespoły oraz solista zaprezentują się
w finale, który odbędzie się 13 marca na deskach teatru im. Juliusza Słowackiego
w Krakowie.
Etap regionalny, w ramach którego wystąpił nasz zespół "Akcent" oraz solista Konrad Przygoński, był efektem współpracy wspomnianej Fundacji Brata Alberta, Starostwa Powiatowego w Zgierzu oraz Urzędu Miasta Zgierza, a także zgierskiego Koła PSONI
i Gimnazjum nr 3. Patronat nad imprezą objęli: Prezydent Miasta Zgierza, Marszałek Województwa Łódzkiego, Starosta Zgierski oraz Dyrektor Łódzkiego Oddziału PFRON.
Serdecznie dziękujemy wszystkim innym osobom zaangażowanym, w tym Tarcza Events za zaplecze techniczne oraz oprawę muzyczną. Nie możemy pominąć również wspaniałej publiczności.
Wśród laureatów w kategorii grup teatralnych znaleźli się kolejno:
- Zespół "LEŚNE NUTY" z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Hajnówce z przedstawieniem "Ziaziulka" (I miejsce),
- Zespół "AKCENT" z PSONI Koło w Zgierzu z "Małym Księciem" (II miejsce),
- Zespół "GTI" z Zespołu Szkół Specjalnych im. Janiny Porazińskiej w Ignacowie - przedstawienie "Baśń o ptaku" (III miejsce).
Pozostałe zespoły, które zaprezentowały wczoraj swoje zdolności to "Tęcza" z Łęczycy, "Teraz My" z Koluszek, "Zespół Teatralny WTZ" z Żychlina, "Kraina czarów" ze Skierniewic, "Nowa zorza" z Łodzi oraz "Domino" z Wierzbicy.
Zwycięzcą w kategorii solistów został nasz uczestnik - Konrad Przygoński. Zaśpiewał i zagrał na gitarze utwór "Tears in heaven" z repertuaru Erica Claptona.
Konkurował z wyśmienitą Katarzyną Surmą z Olewina, która wykonała utwór "Miłość jak wino" oraz równie wspaniałym Mariuszem Żuromskim z Wierzbicy (własny utwór pod tytułem "20 lat Domina").
Za przygotowanie aktorów i solisty z naszego Koła dziękujemy przede wszystkim Paniom Katarzynie Żuk i Barbarze Dembińskiej (w tym za adaptację tekstu i oprawę muzyczną) oraz Pani Milenie Lalak, naszej muzykoterapeutce. Wierzymy, że wspólne warsztaty i próby były dla uczestników niezwykłą przygodą i lekcją, która pozwoliła im złapać wiatr w żagle
i rozwinąć skrzydła.
Gratulujemy wszystkim laureatom oraz pozostałym artystom. Trzymamy kciuki za kolejne występy i mamy nadzieję na ponowne spotkanie w tak zacnym lub jeszcze lepszym gronie za rok.Jasełka 2017


W styczniu uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej, Środowiskowego Domu Samopomocy i Zespołu Terapeutyczno-Rehabilitacyjnego „Aktywności Społecznej”, wraz z muzykoterapeutą – panią Mileną Lalak, a także panią Zofią Stanisławską i instruktorami terapii zajęciowej odwiedzali zaprzyjaźnione kościoły, przedstawiając przed ich parafianami „Jasełka”.
W pierwszej kolejności zagościliśmy w Parafii Najświętszej Marii Panny Różańcowej oraz Parafii Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Zgierzu, a w kolejne niedziele w Parafiach: Matki Bożej Dobrej Rady i Chrystusa Króla – również w naszym mieście. Swoją artystyczną i duchową „wędrówkę” zakończyliśmy w Strykowie, w tamtejszej Parafii Świętego Marcina. Serdecznie dziękujemy zarówno proboszczom, księżom, jak i parafianom za niezwykle ciepłe przyjęcie oraz ogromne brawa dla naszych aktorów i wokalistów. Dla tych drugich była to niezwykła okazja do zaprezentowania swoich talentów i umiejętności, a także zaistnienia na forum społeczności lokalnej.
Jesteśmy ogromnie dumni z naszych artystów, którzy cierpliwie i w skupieniu ćwiczyli kolędy oraz całe przedstawienie. Po raz kolejny dali zaprezentowali się z jak najlepszej strony. Za reżyserię odpowiedzialna była pani Milena Lalak, a nad dekoracją pracowały wspólnie panie Joanna Gryglewska, Agnieszka Ryźlak i Emilia Michalska. Podczas prób swój czynny udział miała pani Zofia Stanisławska. Nie obyłoby się również bez naszych panów kierowców, którzy cierpliwie dowozili dekoracje oraz uczestników na próby do kościołów. Wszystkim należy pogratulować wspólnego sukcesu.

Podsumowanie roku 2016 w Banku Spółdzielczym


10 stycznia 2017r już po raz kolejny Bank Spółdzielczy w Zgierzu podsumował miniony rok. Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Zgierzu, jak co roku zostało zaproszone do wzięcia udziału w Gali. Uroczystość odbywała się w pięknych wnętrzach Urzędu Stanu Cywilnego w Zgierzu.
Dzięki uprzejmości pani Prezes Banku Elżbiecie Zytek, mieliśmy możliwość zaprezentowania prac naszych podopiecznych, które cieszyły się wśród zaproszonych gości dużym powodzeniem. Każdy z obecnych mógł wziąć udział licytacji prac wykonanych przez osoby niepełnosprawne intelektualnie w pracowni ceramicznej, rękodzieła, plastycznej, czy technicznej.
Zarząd Koła bardzo dziękuje wszystkim gościom za hojność oraz okazanie serca naszym podopiecznym. Szczególne podziękowania kierujemy do Zarządu Banku za miłe przyjęcie oraz kolejny rok owocnej współpracy.


SAMI O SOBIE 2017


16 maja obchodziliśmy nasze coroczne wielkie święto - zgierskie obchody Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, pod nazwą „Sami o Sobie – wkład osób niepełnosprawnych w kulturę regionu”. Jak co roku był to przegląd twórczości osób niepełnosprawnych z naszego regionu, w skład którego weszły też prezentacje stoisk placówek działających na ich rzecz.
Tegoroczna impreza odbyła się pod patronatem Starosty Zgierskiego – Pana Bogdana Jaroty, Prezydenta Miasta Zgierza – Pana Przemysława Staniszewskiego, Dyrektora Łódzkiego Oddziału PFRON – Pana Władysława Skwarki oraz Prezes Banku Spółdzielczego w Zgierzu – Pani Elżbiety Zytek. Ponad to zaprosiliśmy innych przedstawicieli lokalnych władz i instytucji, proboszczów naszych kościołów orz przyjaciół. Wszystkim przybyłym gościom serdecznie dziękujemy za uwagę oraz wspólnie spędzony czas – Państwa obecność była ogromnym wyróżnieniem dla naszych uczestników.
Uroczystość rozpoczęto oficjalnym powitaniem ze strony naszego Zarządu, który godnie reprezentowała Pani Beata Gawron oraz pozostałych przedstawicieli placówki. Swoją obecnością zaszczycił nas również gość z Warszawy – Pan Radosław Piotrowicz, sekretarz PSONI. Następnie odbyła się prezentacja taneczno-muzyczna naszych uczestników - zarówno dorosłych jak i dzieci, oraz przemówienie Regionalnej Organizacji Self-Adwokatów, po czym na scenę kolejno wchodzili podopieczni pozostałych placówek biorących udział w przeglądzie. Niektóre z nich prezentowały również dorobek w postaci prac plastycznych oraz rękodzieła na swoich stoiskach. Każda z grup otrzymała pamiątkowy dyplom uczestnictwa oraz statuetkę.
Wyjątkowo, z powodów losowych, na imprezie nie mogła towarzyszyć nam Prezes Zarządu zgierskiego Koła – Pani Bożenna Piotrowicz. Jesteśmy jednak pewni, że cały dzień myślami była z nami i w duchu trzymała kciuki za wszystkie prezentacje. To jej dedykujemy naszego popisowego poloneza oraz pozostałe występy.
Przy okazji przeglądu rozstrzygnięto też konkurs dla zgierskich gimnazjalistów, zorganizowany w ramach pilotażowego programu „Otwórzmy przed nimi życie. AKCEPTUJESZ = POMAGASZ”, którego pomysłodawcą było nasze Koło. Zwycięzcą kategorii epickiej została Wiktoria Belda z Gimnazjum nr 2, a kategorii plastycznej Katarzyna Nowicka z Gimnazjum nr 3. (Więcej o programie można się dowiedzieć z minionych postów na naszym profilu.)
Indywidualne nagrody rozdano również zwycięzcom dwóch konkursów plastycznych przeglądu „Sami o Sobie”. Jeden z nich odbył się w formie warsztatów malarskich na terenie Miasta Tkaczy, a drugi był przeglądem prac nadesłanych wcześniej przez placówki biorące udział w wydarzeniu. Dzieła te swoja tematyką nawiązywały do kultury regionu zgierskiego.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zwycięzcom konkursów, a także opiekunom, terapeutom oraz nauczycielom, pod których okiem rozwijają swoje talenty i umiejętności.
Jeszcze raz dziękujemy Państwu za tak liczne przybycie, niebiosom za bezchmurne niebo, a pracownikom zgierskiego Miasta Tkaczy, gdzie wszystko miało miejsce za pomoc organizatorską. Jak zawsze w tego typu wydarzeniach towarzyszyła nam także firma Tarcza Events - wielkie dzięki.
Większa ilość zdjęć z imprezy zamieszczona jest w folderze ze zdjęciami na naszym profilu. Zachęcamy do obejrzenia.
Cóż więcej możemy napisać.... Zapraszamy przyjaciół, sympatyków oraz zgierzan na kolejne odsłony „Sami o Sobie” :)

Wizyta w Gruzji


Przedstawiciele naszego Stowarzyszenia mieli ogromną przyjemność w dniach 24.06-02.07.2017 r. odwiedzić przyjaciół z Gruzji.
W sobotę 24 czerwca dotarliśmy do Tibilisi, a następnie pojechaliśmy do Telavi ,do podnóża Kaukazu, gdzie mieszkają i pracują nasi przyjaciele z organizacji Georgian Public Interests Defence Association.
Mieliśmy okazję przez kolejne dni zapoznać się z ich działalnością i pracą  terapeutyczną w ośrodku, z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną i niepełnosprawnościami sprzężonymi.
Wymienialiśmy się doświadczeniami z naszej pracy. Dr Radosław Piotrowicz i Agnieszka Piotrowicz poprowadzili dwudniowe warsztaty dla pracowników ośrodka, w zakresie diagnozy, pracy terapeutycznej i komunikacji z dziećmi z zaburzeniami rozwoju. Natomiast Małgorzata Potakowska i Beata Gawron przestawiły system wsparcia prowadzony przez nasze Stowarzyszenie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodzin.
Odwiedziliśmy ośrodki wsparcia dla osób dorosłych niepełnosprawnych w Telavi, byliśmy w przepięknie położonym na szczycie góry, Domu Pomocy Społecznej, prowadzonym przez organizację pozarządową
w okolicach miasta Sighnaghi. Pokazali nam swój dom i zaprezentowali piękny, wzruszający koncert. Śpiewają przepięknie!!
Zawitaliśmy również do Colegium, które kształci słuchaczy w różnych kierunkach artystycznych ( tkanina artystyczna, ceramika) i rzemieślniczych  ( tkactwo, filc artystyczny) oraz informatycznych, w tym osoby niepełnosprawne.
Mogliśmy zobaczyć wiele ciekawych i zabytkowych miejsc w okolicach Telavi: klasztory, cerkwie, pałace, warownie i ogrody. Odwiedziliśmy winnicę, gdzie zwiedziliśmy muzeum przedstawiające produkcję wina, piekliśmy w tradycyjny sposób chleb i robiliśmy gruziński przysmak z orzechów i musu winogronowego.
Odwiedziliśmy również bardzo stare i zabytkowe miasto Sighnali- Miasto zakochanych, a w ostatni dzień pobytu zwiedziliśmy stolicę Tibilisi.
Przez cały tydzień pobytu delektowaliśmy się tradycyjnymi gruzińskimi potrawami, które bardzo nam smakowały. Przywieźliśmy z Gruzji przyprawy, żeby przenieść do nas ich wspaniałe smaki.
Jesteśmy bardzo wdzięczni naszym gospodarzom, którzy byli bardzo gościnni, serdeczni i zadbali o każdy szczegół naszego pobytu. Wszystkie poznane przez nas osoby były bardzo otwarte i przyjaźnie nastawione do nas i naszego kraju. Było to wspaniałe doświadczenie i cudownie spędzony czas, wśród przyjaciół, na których czekamy teraz u nas.Wsparcie społeczne dla osób z niepełnosprawnością oraz osób w wieku emerytalnym


W ramach konkursu "Wsparcie społeczne dla osób z niepełnosprawnością oraz osób w wieku emerytalnym", ze środków przekazanych przez Wojewodę Łódzkiego, nasi uczestnicy mają ogromną przyjemność uczęszczać na kręgle do Stacji Nowa Gdynia. Jest to dla nich wielka radość, a przy okazji ciekawa forma aktywności fizycznej. Wszyscy bawią się doskonale.


Wizytacja w ośrodkach wypoczynkowych


Zarząd PSONI koło w Zgierzu w miesiącach wrzesień, październik skierował zapytania ofertowe do 15 ośrodków wypoczynkowych znajdujących się na terenie woj. dolnośląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i lubelskiego. Zapytania ofertowe miały na celu rozeznanie rynku pod względem możliwości finansowych zorganizowania letniego pobytu integracyjnego podopiecznych placówek w 2018 r. Na zapytania ofertowe odpowiedziało dziewięć ośrodków wypoczynkowych podając przybliżony koszt pobytu. Zarząd biorąc pod uwagę zaproponowaną ofertę cenową wytypował trzy  ośrodki wypoczynkowe z  terenu woj. małopolskiego i świętokrzyskiego.
W dniach 15-16.10. 2018 r. przedstawiciele zarządu, terapeutów oraz rodziców podopiecznych dokonali wizytacji trzech wytypowanych przez zarząd ośrodków wypoczynkowych.
Celem wizytacji ośrodków wypoczynkowych z terenu woj. małopolskiego i świętokrzyskiego było sprawdzenie podawanych w ofertach warunków mieszkaniowych, zaplecza rekreacyjnego ośrodków oraz ustalenie w drodze negocjacji ostatecznych kosztów pobytu integracyjnego.
Dokonana ocena wizytowanych ośrodków wypoczynkowych została przekazana Zarządowi PSONI koło w Zgierzu oraz kierownikom placówek, w celu podjęcia ostatecznej decyzji i  podpisania umowy dotyczącej pobytu integracyjnego podopiecznych w roku 2018.
Pogoda sprzyjała wizytacji, co znacznie ułatwiło ocenę warunków rekreacyjnych oferowanych przez ośrodki, warunków socjalnych oraz warunków bezpiecznego pobytu naszych podopiecznych.

Tekst: Ewa Molenda.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego