Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu

Idź do spisu treści

Menu główne

2017

archiwum

ALBERTIANA 2017


26 stycznia  w Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Organizacyjnymi im. Adama Mickiewicza
w Zgierzu odbył się przegląd wyłonionych do etapu regionalnego dziewięciu zespołów teatralnych oraz trojga solistów z województwa łódzkiego, mazowieckiego i podlaskiego. Była to część XVII Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie "Albertiana 2017", organizowanego przez panią Annę Dymną oraz Fundację im. Brata Alberta. Zwycięskie zespoły oraz solista zaprezentują się
w finale, który odbędzie się 13 marca na deskach teatru im. Juliusza Słowackiego
w Krakowie.
Etap regionalny, w ramach którego wystąpił nasz zespół "Akcent" oraz solista Konrad Przygoński, był efektem współpracy wspomnianej Fundacji Brata Alberta, Starostwa Powiatowego w Zgierzu oraz Urzędu Miasta Zgierza, a także zgierskiego Koła PSONI
i Gimnazjum nr 3. Patronat nad imprezą objęli: Prezydent Miasta Zgierza, Marszałek Województwa Łódzkiego, Starosta Zgierski oraz Dyrektor Łódzkiego Oddziału PFRON.
Serdecznie dziękujemy wszystkim innym osobom zaangażowanym, w tym Tarcza Events za zaplecze techniczne oraz oprawę muzyczną. Nie możemy pominąć również wspaniałej publiczności.
Wśród laureatów w kategorii grup teatralnych znaleźli się kolejno:
- Zespół "LEŚNE NUTY" z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Hajnówce z przedstawieniem "Ziaziulka" (I miejsce),
- Zespół "AKCENT" z PSONI Koło w Zgierzu z "Małym Księciem" (II miejsce),
- Zespół "GTI" z Zespołu Szkół Specjalnych im. Janiny Porazińskiej w Ignacowie - przedstawienie "Baśń o ptaku" (III miejsce).
Pozostałe zespoły, które zaprezentowały wczoraj swoje zdolności to "Tęcza" z Łęczycy, "Teraz My" z Koluszek, "Zespół Teatralny WTZ" z Żychlina, "Kraina czarów" ze Skierniewic, "Nowa zorza" z Łodzi oraz "Domino" z Wierzbicy.
Zwycięzcą w kategorii solistów został nasz uczestnik - Konrad Przygoński. Zaśpiewał i zagrał na gitarze utwór "Tears in heaven" z repertuaru Erica Claptona.
Konkurował z wyśmienitą Katarzyną Surmą z Olewina, która wykonała utwór "Miłość jak wino" oraz równie wspaniałym Mariuszem Żuromskim z Wierzbicy (własny utwór pod tytułem "20 lat Domina").
Za przygotowanie aktorów i solisty z naszego Koła dziękujemy przede wszystkim Paniom Katarzynie Żuk i Barbarze Dembińskiej (w tym za adaptację tekstu i oprawę muzyczną) oraz Pani Milenie Lalak, naszej muzykoterapeutce. Wierzymy, że wspólne warsztaty i próby były dla uczestników niezwykłą przygodą i lekcją, która pozwoliła im złapać wiatr w żagle
i rozwinąć skrzydła.
Gratulujemy wszystkim laureatom oraz pozostałym artystom. Trzymamy kciuki za kolejne występy i mamy nadzieję na ponowne spotkanie w tak zacnym lub jeszcze lepszym gronie za rok.Jasełka 2017


W styczniu uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej, Środowiskowego Domu Samopomocy i Zespołu Terapeutyczno-Rehabilitacyjnego „Aktywności Społecznej”, wraz z muzykoterapeutą – panią Mileną Lalak, a także panią Zofią Stanisławską i instruktorami terapii zajęciowej odwiedzali zaprzyjaźnione kościoły, przedstawiając przed ich parafianami „Jasełka”.
W pierwszej kolejności zagościliśmy w Parafii Najświętszej Marii Panny Różańcowej oraz Parafii Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Zgierzu, a w kolejne niedziele w Parafiach: Matki Bożej Dobrej Rady i Chrystusa Króla – również w naszym mieście. Swoją artystyczną i duchową „wędrówkę” zakończyliśmy w Strykowie, w tamtejszej Parafii Świętego Marcina. Serdecznie dziękujemy zarówno proboszczom, księżom, jak i parafianom za niezwykle ciepłe przyjęcie oraz ogromne brawa dla naszych aktorów i wokalistów. Dla tych drugich była to niezwykła okazja do zaprezentowania swoich talentów i umiejętności, a także zaistnienia na forum społeczności lokalnej.
Jesteśmy ogromnie dumni z naszych artystów, którzy cierpliwie i w skupieniu ćwiczyli kolędy oraz całe przedstawienie. Po raz kolejny dali zaprezentowali się z jak najlepszej strony. Za reżyserię odpowiedzialna była pani Milena Lalak, a nad dekoracją pracowały wspólnie panie Joanna Gryglewska, Agnieszka Ryźlak i Emilia Michalska. Podczas prób swój czynny udział miała pani Zofia Stanisławska. Nie obyłoby się również bez naszych panów kierowców, którzy cierpliwie dowozili dekoracje oraz uczestników na próby do kościołów. Wszystkim należy pogratulować wspólnego sukcesu.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego