Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu

Idź do spisu treści

Menu główne

2009

archiwum

Kulisy” Albertiany 2009
  Dzięki zaproszeniu Prezydenta Miasta Zgierza oraz Fundacji im. Brata Alberta 02.02.2009r. mogliśmy uczestniczyć w święcie teatru osób niepełnosprawnych intelektualnie.
  Etap regionalny tegorocznego IX Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Albertiana 2009 odbył się w murach Gimnazjum Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Zgierzu, zamieniając szkołę w wyjątkowy teatr. Patronat nad festiwalem objął Starosta Zgierski, Pan Jacek Socha oraz Dyrektor PFRON, Pan Władysław Skwarka natomiast Gimnazjum Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Zgierzu oraz Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu wsparły festiwal organizacyjnie.
  Zgierskie eliminacje toczyły się pomiędzy zespołami z trzech województw- łódzkiego, mazowieckiego i podlaskiego, wyłaniając laureata, który zaprezentuje swoje umiejętności na deskach Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie.
  Natomiast na deskach „zgierskiego teatru” zaprezentowały się zespoły z Łodzi, Łasku, Ozorkowa, Białegostoku, Skierniewic, Warszawy i Zgierza. Oprócz występów teatralnych swoje umiejętności wokalne mogło zaprezentować 5 solistów z Łodzi, Zgierza, Łasku, Żychlina i Konstantynowa Łódzkiego.
  Jury w składzie Małgorzata Godek-Wójcik, Mariusz Bartosiak, Bożenna Piotrowicz, Lucyna Samotyja i Witold Świątczak zaświadczyło, że przedstawienia z roku na rok zachwycają coraz bardziej urozmaiconymi formami i pomysłami. Na przysłowiowym trzecim, honorowym „pudle” jury obsadziło Zespół „Karambol” z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Łasku, na drugim uplasował się Zespół „Kameleon” ze Środowiskowego Domu Samopomocy przy PSOUU  Koło w Łodzi, natomiast pierwsze miejsce zajął Zespół „AKCENT” z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu, przekornym przedstawieniem „Kulisy”.
  Każdy, kto choć raz miał sposobność prezentowania swoich umiejętności na scenie wie, że finalny efekt okupiony jest często długotrwałymi przygotowaniami, ciężką pracą oraz dużą dawką emocji. Osoby niepełnosprawne również borykają się z takimi problemami przed występem, niejednokrotnie emocje są u nich zwielokrotnione, a opanowanie ich na scenie utrudnione lub nawet niemożliwe.
  Inspiracją dla scenariusza były właśnie sytuacje i dialogi z „życia wzięte”, które są zawsze obecne  podczas przygotowań do występów estradowych za kulisami. Aktorzy w żartobliwy sposób przekazują widzowi swoje bolączki, obawy i oczekiwania, zaskakują naturalnością i szczerością wyznań oraz rozbrajają humorem. Tematyka przedstawienia podejmuje problem żmudnych i czasochłonnych przygotowań osób niepełnosprawnych intelektualnie, niejednokrotnie okupionych zwątpieniem i łzami.
  Role zostały dopasowane do indywidualnych możliwości, wieku i potrzeb aktorów, dając każdemu wiele radości, dowartościowanie oraz możliwość pokazania samego siebie na deskach teatru.
  Pierwsze miejsce „wygrali sobie” Anna Lelewska, Piotr Sobczak, Aneta Kociak, Marek Stachurski, Iwona Stolarczyk, Katarzyna Flisiak, Piotr Flisiak przygotowywani pod bacznym okiem Pana Kamila Muchy i Pani Julity Florczak.
  Prowadzenie festiwalu w tym roku powierzono dwóm aktorkom z teatru Art.51, Justynie Zielińskiej i Agacie Drewnicz, które w magiczny sposób otworzyły „kurtyny zgierskiego teatru” oraz porywały rozradowaną publiczność anegdotami i tematycznymi zabawami.
  Pozostaje nam tylko życzyć sobie tak wspaniałej widowni w Krakowie, a z pewnością atmosfera za „Kulisami” będzie równie gorąca jak w Zgierzu.

Niech żyje bal…
  W tym roku po raz kolejny karnawałowe szaleństwo zagościło w progach Domu Weselnego przy ul. Piaskowej 7 w Zgierzu. Wśród zaproszonych gości były placówki z Ozorkowa, Łodzi, Zgierza, Pabianic i Aleksandrowa Łódzkiego. Ponieważ od dnia 10 do 14 lutego droga bliska, dlatego każdy uczestnik zabawy mógł „zapukać” nie tylko swoim sercem do drugiej połówki, ale również dodatkowym zawieszonym na szyi. Przy dźwiękach orkiestrowej muzyki powstawało wiele tanecznych figur, a przepiękna dekoracja sali nadawała zabawie charakter balu z prawdziwego zdarzenia.
  Nie zabrakło również niespodzianek, tym razem role się odwróciły, bo to uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej ze Zgierza i Zespołu Terapeutyczno-Rehabilitacyjnego Aktywności Społecznej, wraz z Panią Przewodniczącą Koła Polskiego Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Zgierzu,  Bożenną Piotrowicz, mieli dla wszystkich terapeutów zaskakujące i niespodziewane;) zadania na cały nadchodzący rok pracy oraz przepyszne bombonierkowe serca.
  Jak zwykle zabawa była przednia i nikt nie myślał o zejściu z parkietu nawet gdy orkiestra robiła przerwy lub gdy już przestawała grać, dlatego nie obyło się na koniec bez kilku wspaniałych bisów.
  Dziękujemy Pani Kierownik Zespołu Terapeutyczno-Rehabilitacyjnego Aktywności Społecznej, Jolancie Łazicznej, za przejęcie organizatorskiej pałeczki i zadbanie o to, by nikomu niczego na balu nie brakowało, a jedynym zmartwieniem był dobór kolejnego partnera do tańca;) Składamy również gorące podziękowania  Polskiemu Związkowi Działkowców „Dom Działkowca” w Zgierzu, za udostępnienie przepięknie udekorowanej sali oraz porywającej do tańca orkiestry.
 Z niecierpliwością czekamy na kolejny, przyszłoroczny bal, mamy nadzieję, że również  w tak doborowym towarzystwie.

Muszelka 200926 lutego 2009r. upłynął pod wodnym znakiem  Zawodów Pływackich ,,Muszelka 2009” na Pływalni Krytej w Łasku . W V-tej edycji zmagań wzięło udział 14 warsztatów terapii zajęciowej z całego województwa łódzkiego m.in. z Łodzi, Bełchatowa, Zduńskiej Woli, Pabianic i Zgierza.
   Organizatorem pływackich zmagań był  Warsztat Terapii Zajęciowej  w Łasku wspierany przez  Wicemarszałek Województwa Łódzkiego, Elżbietę Nawrocką oraz Dyrektor Regionalnego Centrum Polityki Społecznej, Annę Mroczek.
Patronat honorowy nad zawodami objął Marszałek Województwa Łódzkiego, Włodzimierz Fisiak.
   Zawodnicy mieli okazję sprawdzić swoje pływackie umiejętności w wielu różnorodnych konkurencjach. Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej ze Zgierza czuli się w Łasku, jak przysłowiowe ryby w wodzie. Indywidualnie II miejsce w konkurencji o Złotą Muszelkę na dystansie 25m na czas „wypływała” sobie Karolina Kieszkowska (00:29:44), triumfowała również  I miejscem w konkurencji o Złoty Korab na dystansie 50m na czas (1:17:57).
W konkurencji dla opiekunów na dystansie 25m na czas, Arkadiusz Augustyniak(00:18:31) stanął na trzecim stopniu „pudła”.
   Oprócz  indywidualnych zmagań i torów przeszkód uczestnicy w składzie Anna Drozdowska, Magdalena Bednarek i Sebastian Grzelak mogli spróbować swoich sił w konkurencjach grupowych  takich jak np. wyścig z makaronem na czas czy sztafeta z makaronem na czas.
   Gorąca atmosfera, duch zdrowej rywalizacji oraz piękno wodnego sportu dostarczyły wszystkim zawodnikom wiele radości i motywacji do dalszej pracy oraz niejednokrotnie mozolnych i wyczerpujących ale przynoszących efekty ćwiczeń.


Krakowskie „Kulisy”

 9 marca 2009roku na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie odbył się Finał IX Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych „Albertiana” zorganizowany przez Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko” oraz Fundację im. Brata Alberta.
W tym święcie teatru osób niepełnosprawnych uczestniczyły placówki, które wcześniej przeszły eliminacje w pięciu regionach na terenie całego kraju, zajmując miejsca od trzeciego do pierwszego. Nagrodą dla  laureatów I miejsc w poszczególnych regionach był występ na deskach Dużej Sceny Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz jedna z „Masek Teatrów Krakowskich” wykonana w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Lubinie. Laureaci II i III miejsc otrzymali statuetki „Albercik” wykonane w Warsztacie Terapii Zajęciowej „Karczemka” w Otłoczynie. Gościnnie wystąpił również Teatr „Nika” z ukraińskiego Czerwonogradu.
W lutym 2009roku podczas zgierskich eliminacji zwyciężył Zespół „Akcent” z  Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu. Aktorzy, w składzie Anna Lelewska, Piotr Sobczak, Marek Stachurski, Iwona Stolarczyk, Kasia Flisiak, Piotr Flisiak i Aneta Kociak, przygotowywani pod okiem terapeutów zajęciowych, Julity Florczak i Kamila Muchy mieli zaszczyt zaprezentować swoje zwycięskie przedstawienie pt. „Kulisy” w mieście Smoka Wawelskiego. Aktorzy w nagrodę wylosowali Maskę Teatru Ludowego w Krakowie oraz otrzymali wspaniałą, laserową drukarkę ufundowaną przez Marszałka Województwa Łódzkiego oraz mnóstwo słodkości i firmowych upominków.
                  
II miejsce w zgierskich eliminacjach zajął Zespół „Karambol” z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Łasku za przedstawienie pt. „Plotka”, natomiast III miejsce przypadło Zespołowi „Kameleon” ze Środowiskowego Domu Samopomocy PSOUU Koło w Łodzi za przedstawienie „Lata 20, lata 30…”, natomiast solistka z ŚDS PSOUU Koło w Łodzi wyśpiewała sobie I miejsce piosenką „Miłość Ci wszystko wybaczy”. Zespoły te również zostały zaproszone do Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie by móc podziwiać wielki Finał „Albertiny 2009”.
Festiwal tradycyjnie rozpoczął się hymnem, który do słów Czesława Miłosza i muzyki Abla Korzeniowskiego wykonał Chór Krakowskiej Młodej Filharmonii, natomiast przyjemność prowadzenia Festiwalu przyjęły na siebie Anna Dymna i Lidia Jazgar.
Jak co roku w czasie „Albertiany”, Fundacja im. Brata Alberta wręczyła Medale św. Brata Alberta osobom, które w sposób szczególny wspierają osoby niepełnosprawne i ich bliskich. Wśród zasłużonych za rok 2008 są piosenkarka Ewelina Flinta, emerytowany duchowny ks. Joerg Eckstein oraz Fundacja ING Dzieciom za wspieranie rozmaitych przedsięwzięć na rzecz niepełnosprawnych i potrzebujących.
Medal, przedstawiający św. Brata Alberta przytulającego dzieci, zaprojektowany został przez Krzysztofa Sieprawskiego, podopiecznego Schroniska dla Osób Niepełnosprawnych w Radwanowicach.
Przepiękna architektura i wystrój teatru, znakomici goście oraz wyjątkowa atmosfera Festiwalu sprawiły, że prezentacja przedstawienia „Kulisy” Zespołu „Akcent” nabrała wielce podniosłego charakteru i dała aktorom ogromną satysfakcję z występu przed niepowtarzalną publicznością, na której zasiedli również przedstawiciele Urzędu Miasta Zgierza oraz Starostwa Powiatowego, świętując razem ze zgierskimi aktorami ten wspaniały i niezapomniany sukces.


Mazurkowy Przystojniak


26 marca 2009r. Warsztat Terapii Zajęciowej TPD Łódź- Bałuty  przy ul. Plantowej 7 w Łodzi, zamienił się w niespotykaną cukiernię, gdzie można było skosztować najsmaczniejszego i najpiękniejszego mazurka z całego regionu łódzkiego. To wszystko dzięki pierwszej edycji Festiwalu Wypieku Świątecznego Mazurki 2009, którego uczestnikami mogły być warsztaty terapii zajęciowej z województwa łódzkiego. Impreza przebiegała etapami, bowiem po zgłoszeniu chęci  uczestnictwa w Festiwalu należało skomponować i wysłać oryginalny mazurkowy przepis oraz samodzielnie wykonać wypiek wraz z uczestnikami placówki a następnie zaprezentować maksymalnie 3 wypieki do oceny i degustacji jurorów.

Smakowaniu wypieków nie było końca, tym bardziej, że mazurki oprócz niesamowitego bukietu smakowego, cieszyły oczy wspaniałymi kształtami i dekoracjami.

Spośród 9 świątecznych mazurków, tym który najbardziej połechtał podniebienia jury, okazał się „Mazurkowy Przystojniak” wypieczony przez drużynę o wysublimowanym smaku, z Warsztatu Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu. Iwonie Stolarczyk,  Przemysławowi Stanisławskiemu oraz  Pani Zofii Stanisławskiej „upiekło się” pierwsze miejsce na Festiwalu, „Mazurkowy Przystojniak” zdobył  uznanie smakoszy, a jego wykonawcy wspaniałe nagrody.

Organizatorzy zaplanowali również wykonanie katalogu z przepisami i zdjęciami prezentowanych wypieków, by również inni miłośnicy słodyczy mogli spróbować swoich sił w pieczeniu świątecznych mazurków, ćwicząc swoje umiejętności do kolejnej edycji Festiwalu Wypieku Świątecznego Mazurki 2010.
Sami o Sobie 2009


                             

  16 maja 2009r. Park Miejski im. T. Kościuszki w Zgierzu gościł osoby niepełnosprawne intelektualnie wraz z opiekunami z całego województwa łódzkiego podczas Przeglądu Twórczości Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Sami o Sobie 2009 w ramach obchodów Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, zorganizowanego przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu.    
Patronat nad imprezą i wsparcie organizacyjne zapewnił Starosta Zgierski, Jacek Socha oraz Prezydent Miasta Zgierza, Jerzy Sokół wraz z Wydziałem Kultury, Sportu i ZdrowiaUMZ
Przedstawiciele organizatorów, Pani Beata Gawron i Pan Marian Jałowiecki wraz z przedstawicielami władz, Wicestarostą Zgierskim , Marcinem Karpińskim, p.o. Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Violettą Drewnowską i Zastępcą Prezydenta Miasta Zgierza, Stanisławem Łodwigiem, dokonali wspólnie uroczystego otwarcia Przeglądu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Sami o Sobie 2009 w Zgierzu.
Celem Przeglądu była prezentacja twórczości, zdolności i umiejętności osób niepełnosprawnych intelektualnie,dzieci, młodzieży i osób dorosłych oraz integracja w środowisku społecznym.           
Impreza miała charakter otwarty, dzięki czemu twórczość osób niepełnosprawnych intelektualnie mogła być podziwiana przez mieszkańców miasta i okolic. A było co podziwiać, ponieważ oprócz wspaniałych występów muzycznych, teatralnych i recytatorskich oczy cieszyły prace plastyczne i rękodzielnicze wykonane specjalnie na okazję Przeglądu. Młodsi uczestnicy imprezy mięli do wyboru szeroki wachlarz atrakcji, od malowania twarzy, przez loterię fantową, gry i zabawy sportowe, dmuchane miasteczko, karuzelę, po wyjątkowe animacje zaproponowane przez Państwa Jatów.
W święcie twórczości artystycznej osób niepełnosprawnych wzięły udział placówki i stowarzyszenia z całego regionu łódzkiego m.in. ŚDS i WTZ PSOUU Koło w Aleksandrowie Łódzkim, WTZ przy Polskim Stowarzyszeniu Ludzi Cierpiących na Padaczkę O/ Łódzki w Ozorkowie, ŚDS PSOUU Koło w Pabianicach, Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Chorych z Zespołem Downa w Łodzi, WTZ przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych RAZEM w Koluszkach, WTZ przy DPS w Rąbieniu, WTZ PSOUU Koło w Kutnie, Miejskie Przedszkole nr 3 Integracyjne z oddziałami specjalnymi w Zgierzu, Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego Koło w Zgierzu, Specjalny Ośrodek Wychowawczy w Zgierzu, WTZ Spółdzielni Usług Techniczno-Handlowych i Wdrożeń ORPEL, Dom Dziennego Pobytu w Zgierzu, Stowarzyszenie Studio Integracji, Fundacja Spełnijmy Nadzieję, Szkoła Podstawowa nr 1  z Oddziałami Integracyjnymi w Zgierzu oraz WTZ w Urzeczu, prezentując swoje umiejętności wokalne, aktorskie i manualne podczas Przeglądu.
Dzięki wysiłkom organizatorów, wsparciu władz i sponsorów uczestnicy mięli zapewniony ciepły i słodki posiłek, mnóstwo atrakcji oraz upominki za prezentacje swoich umiejętności artystycznych.
Pogoda pomieszała nieco organizatorskie szyki, zawiodła też gwiazda wieczoru, Ivan Komarenko, który miał charytatywnie zaśpiewać dla osób niepełnosprawnych ale DJ Bodzio wraz z uczestnikami z Zespołu Terapii Teatralno-Muzycznej AKCENT przegonili szare chmury i rozbawili zgierską publiczność niezapomnianą dyskoteką w plenerze.
Dziękujemy przybyłym gościom, władzom miasta, zaprzyjaźnionym instytucjom oraz wszystkim tym, którzy mimo pochmurnej pogody z  uśmiechami na twarzach i z gorącymi sercami byli tego dnia razem z nami. Do zobaczenia za rok na kolejnej edycji Przeglądu Twórczości Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Sami o Sobie


II Warsztaty Artystyczno- Rękodzielnicze „Jesteśmy”  Czwartkowy poranek przywitał nas lekkim kapuśniaczkiem ale po dojechaniu do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Aleksandrowie Łódzkim słońce zaczęło przedzierać się przez chmury by na dobre zagościć na błękitnym niebie, gwarantując tym samym wymarzoną pogodę na plenerową imprezę.    
Organizatorem, który zamówił sobie taką wspaniałą pogodę na dzień 21maja 2009r. był Środowiskowy Dom Samopomocy, działający przy Polskim Stowarzyszeniu Pomocowym POMOST w Aleksandrowie Łódzkim, przygotowując drugą edycję Warsztatów Artystyczno - Rękodzielniczych JESTEŚMY. Chęć udziału zgłosiły zaprzyjaźnione placówki, głównie środowiskowe domy samopomocy z Gaju, Głowna, Sędziejowic, Bełchatowa, Rożdżał, Tomaszowa Mazowieckiego, Aleksandrowa Łódzkiego, ale również warsztaty terapii zajęciowej przy Polskim Związku Głuchych w Łodzi i PSOUU Koło w Zgierzu oraz DPS z Rąbienia i DDP z Aleksandrowa Łódzkiego.  Dopisali również przedstawiciele władz miejskich, którzy otworzyli Warsztaty oraz na koniec wręczyli upominki występującym zespołom.
W programie przewidziano występy wokalne i teatralne, prezentacje placówek oraz warsztaty artystyczne z zakresu różnych technik plastycznych i rękodzielniczych. Uczestnicy z Zespołu AKCENT, w składzie Anna Lelewska, Damian Antczak, Aneta Kociak, Piotr Sobczak, Beata Czyżykowska, Mariusz Bartosiak, Iwona Stolarczyk i Marek Stachurski, przygotowywani pod okiem Pana Kamila Muchy i Pani Julity Florczak, rozruszali zgromadzoną publiczność skocznymi utworami. Po zakończonych występach pod sceną rozpoczęło się taneczne szaleństwo i wspólna zabawa wszystkich uczestników.
Z pełnymi brzuchami, zadowoleni i wybawieni podziękowaliśmy organizatorom za zaproszenie i wróciliśmy z pogodnego Aleksandrowa Łódzkiego do równie słonecznego Zgierza.


WIOSENNA ZABAWA w Pabianicach

                         

   29 kwietnia 2009r. na wcześniejsze zaproszenie Środowiskowego Domu Samopomocy  w Pabianicach dotarliśmy wesołym autokarem na zabawę taneczną do Miejskiego Domu Kultury w Pabianicach. Jak co roku spotkaliśmy się z gorącym i serdecznym przyjęciem ze strony organizatorów i uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Pabianicach. Wśród zapewnionych atrakcji nie zabrakło wspaniałej, tanecznej zabawy i smacznego poczęstunku, dzięki któremu dalej mogliśmy oddawać się tanecznemu szaleństwu.
Ochotnicy mogli również spróbować swoich sił wokalnych podczas występów karaoke i poczuć się jak prawdziwe gwiazdy estrady. Mamy nadzieje, że z naszymi towarzyszami zabawy z WTZ i ŚDS PSOUU Koło w Aleksandrowie Łódzkim i z ŚDS PSOUU Koło w Pabianicach zobaczymy się w tym samym miejscu następnej wiosny na powtórkę wspaniałej zabawy

Dni Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną
Kutno 2009


 Na tegoroczny termin obchodów Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną 14maja 2009 ponownie przypadła znakomita pogoda, sprzyjająca wszelkiej aktywności plenerowej. Organizatorzy obchodów, Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Kutnie wraz z pomocą władz miejskich i samorządowych zadbali o to, by przybyłym gościom niczego nie brakowało. Oprócz wspaniałych występów wokalnych i artystycznych, pysznego poczęstunku i znakomitej zabawy, uczestnicy obchodów mogli podziwiać  pokaz sztuki walki Taekwondo oraz wziąć udział w grach, zabawach i animacjach proponowanych przez Macieja Dudę „Damatusa”. A następnie przy dźwiękach skocznej muzyki oddać się tanecznemu szaleństwu pod sceną.
Zespół Terapii Teatralno- Muzycznej AKCENT, prowadzony przez muzykoterapeutę, Kamila Muchę i terapeutkę zajęciową, Julitę Florczak, w składzie Anna Lelewska, Piotr Sobczak, Damian Antczak, Aneta Kociak, Iwona Stolarczyk, Marek Stachurski, Katarzyna Flisiak, Piotr Flisiak porwali serca zgromadzonej publiczności przedstawieniem „Kulisy”, wprowadzając wszystkich zgromadzonych w znakomity nastrój oraz wyśpiewali taneczne i lubiane przez wszystkich, muzyczne hity. Śmiechu, słońca i zabawy było pod dostatkiem, zatem ochoczo zbieramy nowe siły na przyszłoroczne obchody Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną w Kutnie.


Wypoczynek w  Puszczykowie


  8 września 2009r. o godzinie 8.00. wyruszyliśmy wesołym autokarem do Puszczykowa pod Poznaniem. Po dotarciu do celu i rozpakowaniu czekał na nas pierwszy pyszny obiad, po którym zapoznaliśmy się z atrakcjami Ośrodka Rehabilitacyjno-Wypoczynkowego WIELSPIN w Puszczykowie oraz jego okolicą. Ponieważ przyjechaliśmy do Puszczykowa nie tylko by wypoczywać, ale również by podkurować nasze zdrowie to codziennie rano uczestniczyliśmy w porannej gimnastyce. Następnie o 8.30. pałaszowaliśmy pożywne śniadanie, o 13.00.pyszny obiad a o 18.00. kolację. Pomiędzy posiłkami uczestniczyliśmy w zabiegach rehabilitacyjnych, a było w czym wybierać. Czekała na nas hydroterapia w tym jacuzzi, basen, urządzenia treningowe i  masaże. Oprócz tego Ośrodek oferował wiele atrakcji sportowych na świeżym powietrzu, zapewniając boisko na którym można było rzucać do kosza, grać w badmintona,  wypoczywać na tarasie przy rozmowie i grach planszowych oraz chadzać na długie spacery po lesie i grać w podchody z zadaniami. Usytuowanie Ośrodka koło w Poznania  umożliwiało również odbycie wielu ciekawych wycieczek po okolicy. Udało nam się zwiedzić Muzeum Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera, znakomitego pisarza i podróżnika, Wielkopolski Park Narodowy, a w nim muzeum z bardzo interesującymi okazami roślin i zwierząt, ogromny Pałac Raczyńskich i ogród w Rogalinie, przepiękny Zamek w Kórniku z imponującym parkiem drzew Arboretum,  Dom Macierzysty przy Ośrodku Powołaniowym im. Błogosławionego Brata Józefa Zapłaty, odwiedziliśmy też poznańskie Koziołki i zawitaliśmy na festyn do Biskupina oraz do gnieźnieńskiej Katedry.
  Nad sprawnością przebiegu dwutygodniowego pobytu w Puszczykowie czuwali nie tylko rodzice i terapeuci ale również Zarząd Uczestników w składzie Damian Antczak (Przewodniczący), Piotr Sobczak(Zastępca) i Sebastian Grzelak(Skarbnik), którego zadaniem było planowanie i robienie zakupów, organizowanie wieczornych dyskotek, występów, ognisk oraz wypadów z Ośrodka oraz Komisja Czystości w składzie Dorota Zgierska, Jadwiga Cebula i Anita Brzozowska, czuwająca nad ogólnym porządkiem podczas turnusu. Oprócz tego wspólnie rozpisywaliśmy dyżury przy posiłkach oraz przy pracach porządkowych by nasza wypoczynkowa siedziba zawsze była zadbana i świeciła przykładem.
  Śmiało można powiedzieć, że mimo tak długiego pobytu, czas szybko płynął bo każda podejmowana aktywność przebiegała we wspaniałej atmosferze i  w doborowym, otwartym towarzystwie. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy, zatem po podsumowaniu turnusu, podziękowaniach, gratulacjach dla najlepszych dyżurujących, spakowaniu rzeczy i sprawdzeniu wszystkich kątów wyruszyliśmy w powrotną drogę do Zgierza, gdzie czekali na nas stęsknieni przyjaciele i rodzice, którym było co po dwóch tygodniach opowiadać.


Tekst:Damian Antczak i Piotr Sobczak
ze wsparciem Julity Florczak-Sokół  


IX Przegląd Piosenki Wakacyjnej Łęczyca 2009


   Jak co roku Zamek Królewski w Łęczycy przywitał nas wspaniała atmosferą oraz piękną pogodą. Dzięki zaproszeniu Spółdzielni Inwalidów "Tęcza" , Warsztatów Terapii Zajęciowej w Łęczycy oraz Stowarzyszenia "Silni bo Razem" po raz kolejny mogliśmy wziąć udział w Przeglądzie Piosenki Wakacyjnej Łęczyca 2009. Jak co roku władze patronowały Przeglądowi, zapewniając w ten sposób odpowiedni rozgłos wydarzeniu.
Wraz z nami uroki łęczyckiego Zamku oraz Przeglądu podziwiało 20 innych warsztatów terapii zajęciowej z całego regionu łódzkiego, w tym m.in. WTZ Parma, WTZ Żychlin, WTZ Gostynin, WTZ Urzecze, WTZ Aleksandrów Łódzki, WTZ Koluszki oraz wiele innych.
Zespół „Akcent” w składzie Anna Lelewska, Piotr Flisiak, Katarzyna Flisiak, Marta Otto i  Marek Stachurski, przygotowywany przez pana Kamila Muchę i panią Ewę Michniewską, porwał publiczność wspaniałym występem, który zapewne słyszał sam Diabeł Boruta. Oprócz niepowtarzalnej atmosfery, pysznych przekąsek i spotkań z przyjaciółmi, wspaniale było znów gościć na Zamku Królewskim w Łęczycy i tchnąć w jego stare mury muzykę, która trwa przez pokolenia, i łagodzi obyczaje.


V Miting Lekkoatletyczny
22.10 2009r.


  Jak co roku, dzięki życzliwości Dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zgierzu, Pana Witolda Królewiaka, Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu mogło zorganizować już po raz piąty Miting Lekkoatletyczny dla osób niepełnosprawnych intelektualnie zrzeszonych w placówkach z Powiatu Zgierskiego.
Wśród zaproszonych gości swoją obecnością zaszczycił nas przedstawiciele władz miasta, starostwa, wspierających nas organów oraz kierownicy,  przedstawiciele placówek i uczestnicy z Aleksandrowa Łódzkiego, Ozorkowa, Rąbienia i  Zgierza.
Odpowiedni poziom i zróżnicowanie konkurencji zapewniła Pani Beata Walas, która wraz z Kierownikiem MOSiR, Panem Zdzisławem Frątczakiem, prowadziła wszystkie zmagania sportowe i dbała o ich odpowiedni przebieg. Uczestnicy mogli zaprezentować swoje możliwości w takich kategoriach, jak rzut piłką lekarską, rzut do kosza, rzut woreczkami do celu, slalom, skok w dal obunóż, odbijanie piłeczki rakietą do tenisa oraz emocjonujące przeciąganie liny pomiędzy przedstawicielami wszystkich placówek. Jak zwykle zmaganiom sportowym towarzyszyły ogromne emocje zaangażowania, przejęcia, podekscytowania i radości, bo wynik nie był ważny tylko fakt podjęcia wyzwania. Przy takiej wspaniałej, sportowej rywalizacji wszyscy są zwycięzcami co można było zobaczyć podczas wręczenia medali i nagród ufundowanych przez władze miasta i PSOUU Koło w Zgierzu oraz finalnego, defiladowego przemarszu wszystkich placówek. W ramach V Mitingu Lekkoatletycznego nie zabrakło wspaniałej zabawy, śmiechu, pysznego jedzenia, pozytywnej rywalizacji oraz przede wszystkich ruchu, bo ruch to zdrowie i tego właśnie życzymy wszystkim uczestnikom i zgromadzonym gościom aby móc zobaczyć się znów w podobnym składzie za rok.


IV Ogólnopolskie Spotkanie z Piosenką i Poezją Żołnierską i Patriotyczną

 

  Sala Bankietowa „Kaprys” w Konstantynowie Łódzkim w dniu 13.11.2009r zamieniła się w wojskowy sztab za sprawą IV Ogólnopolskiego Spotkania z Piosenką i Poezją Żołnierską i Patriotyczną zorganizowaną przez Stowarzyszenie „Czuję Sercem” i Warsztat Terapii Zajęciowej w Konstantynowie Łódzkim. Patronat nad imprezą objął Burmistrz Miasta Konstantynowa Łódzkiego, Zarząd Spółdzielni Inwalidów „Zgoda” oraz Stowarzyszenie „Czuję Sercem” z Konstantynowa Łódzkiego.
Celem Spotkania było kultywowanie wartości patriotycznych, miłości do Ojczyzny, oddanie hołdu, tym, dzięki którym możemy teraz w wolnym kraju prezentować taką twórczość. Zgodnie z zeszłoroczną obietnicą oprócz uczestników okazję do zaprezentowania swoich możliwości mieli również terapeuci i instruktorzy. Na wszystkich uczestników Spotkania czekały ciekawe nagrody, pyszny poczęstunek, wspaniała atmosfera oraz niezapomniane chwile w gronie przyjaciół. Tegoroczne Spotkanie przebiegało pod hasłem „Od Bałtyku do Tatr” i miało charakter ogólnopolski, dlatego przekrój twórczości patriotycznej i żołnierskiej było bardzo bogaty i zróżnicowany, zarówno w prezentacji solistów, jak i zespołów.
Zespół „Akcent” z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu w składzie Anna Lelewska, Damian Antczak, Marek Stachurski, Aneta Kociak, Iwona Stolarczyk i Piotr Sobczak, przygotowywany przez pana Kamila Muchę i panią Ewę Michniewską, zaprezentował utwory pt. „Legiony” i „Harcerz z harcerką”, zachęcając tym samym widownię do wspólnego śpiewu i zabawy.
Dzięki takim Spotkaniom i panującej na nich atmosferze wszyscy zgromadzeni mogą poczuć magię tematyki, którą prezentują i wspólnie się radować oraz ją przeżywać.


Wigilia 2009   Jak co roku, w czasie świątecznej pory wszyscy pracownicy, uczestnicy, rodzice, darczyńcy, władze i przyjaciele Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu zebrali się 16 grudnia w Szkole Podstawowej nr1 z Oddziałami Integracyjnymi w Zgierzu by podzielić się wigilijnym opłatkiem i przekazać sobie bożonarodzeniowe życzenia. Uczestnicy PSOUU Koło w Zgierzu przesłali gościom  życzenia, przygotowując piękną Jasełkę, zachęcającą wszystkich zgromadzonych do wspólnego kolędowania. Po wzruszających życzeniach, uściskach  i łamaniu się opłatkiem wszyscy goście mogli zająć miejsca przy przepięknie i suto zastawionym świątecznym stole i delektować się smakowitymi wigilijnymi potrawami przygotowanymi przez pracowników Stowarzyszenia oraz darczyńców, którym Stowarzyszenie składa serdeczne podziękowania. Wśród wielu ciepłych słów, gestów i podziękowań dla Dobrych Aniołów, na których Stowarzyszenie może liczyć przez cały rok, nie zabrakło prezentów od  Świętego Mikołaja dla wszystkich, którzy byli grzeczni w tym mijającym roku.
Na nadchodzący 2010 rok życzymy wszystkim przyjaciołom Stowarzyszenia wielu sukcesów zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym, miłości w sercu, życzliwości wokół oraz niegasnącej nadziei, że każdy kolejny dzień przyniesie coś dobrego.


Spotkanie wigilijne 23.12.2009r.
   Po trudach związanych z wigilijnymi i jasełkowymi przygotowaniami przyszedł czas na chwile zadumy, refleksji i odpoczynku w najbliższym gronie pracowników placówek PSOUU Koło w Zgierzu, Warsztatu Terapii Zajęciowej, Zespołu Terapeutyczno -Rehabilitacyjnego Aktywności Społecznej oraz przedstawicielek Ośrodka Wczesnej Interwencji i Centrum Wsparcia i Informacji dla Osób Niepełnosprawnych. Wśród wielu ciepłych gestów nie zabrakło szczerych życzeń, słów wsparcia i otuchy oraz wspólnego biesiadowania przy wigilijnym stole.
Świąteczna atmosfera oraz nadchodzący Nowy Rok skłaniają do przemyśleń, podsumowań i nowych postanowień zatem życzmy sobie w nadchodzącym Nowym Roku wielu Dobrych Aniołów, którzy zapragną wspierać nas w budowie Centrum Szkoleniowo-Rehabilitacyjnego z Domem Mieszkalnym i Hostelem, wytrwałości i cierpliwości w osiąganiu zamierzonych celów oraz dalszej tak owocnej współpracy miedzy wszystkimi pracownikami, by jak najlepiej móc wspierać podopiecznych Stowarzyszenia.    
Natomiast Zarządowi PSOUU Koło w Zgierzu oraz Przewodniczącej, Pani Bożennie Piotrowicz, życzymy zdrowia, zdrowia i jeszcze raz zdrowia, by jak najdłużej starczało im sił na kontynuowanie dzieła dla swoich dzieci oraz by świąteczna atmosfera i ludzka życzliwość towarzyszyły im nie tylko w czasie Świąt Bożego Narodzenia ale w czasie całego 2010roku.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego