Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu

Idź do spisu treści

Menu główne

2007

archiwum

SPOTKANIE WIGILIJNE


Dnia 14 grudnia 2006r. w naszym warsztacie przy ul. Długiej 62 odbyła się wieczerza wigilijna. O godz. 11.00 spotkaliśmy się w gronie rodzinnym tzn. kadra, uczestnicy z rodzinami. Natomiast o godz. 16.00 swoją obecnością na Wieczerzy Wigilijnej zaszczycili nas: Pan Jerzy Sokół – Prezydent Miasta Zgierza, Pan Krzysztof Kwiatkowski – Wice przewodniczący Sejmiku Łódzkiego , Pan Andrzej Mięsok – Przewodniczący Rady Miasta Zgierza, Pan Tomasz Kupis – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji  w Zgierzu,Pan Tomasz Tołłoczko - Wice przewodniczący Rady Powiatu Zgierskiego oraz przedstawiciele władz samorządowych, sponsorzy.
Nasz zespół „Akcent” umilał spotkanie śpiewem polskich kolęd.
Następnie podzieliśmy się opłatkiem i składaliśmy sobie życzenia oraz spożywaliśmy  potrawy wigilijne: kapustę z grzybami, smażonego karpia, barszcz. i słodycze. Po Wieczerzy przyszedł do nas Święty Mikołaj i każdemu dał prezent. Atmosfera była rodzinna.

   

WYJAZD INFORMACYJNO-SZKOLENIOWY DO POLSKIEGO STOWARZYSZENIA
NA RZECZ OSÓB Z UPOŚLEDZENIEM UMYSŁOWYM KOŁO W OLSZTYNIE


Inicjatorem wyjazdu było koło PSOUU w Zgierzu i Wydział Oświaty, w wyjeździe uczestniczyło 40 osób
Wicestarosta p. Marcin Karpiński
Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki p. Jacek  Brzeziński
Reprezentujący Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie p. Beata Szafarz
Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej p. Anna Wojtczak
Dyrektor Zespołu  Szkół Specjalnych w  Aleksandrowie Łódzkim p. Tadeusz Mazurkiewicz
Reprezentujący Urząd Miasta Zgierza:
z-ca Naczelnika Wydziału Oświaty p. Małgorzata Andrzejewska
inspektor Wydziału Zdrowia, Kultury i Sportu p. Jolanta Świderska
dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgierzu p. Zofia Przybysz
Zarząd Koła PSOUU w Zgierzu, terapeuci, nauczyciele i rodzice osób niepełnosprawnych
Celem wyjazdu było zapoznanie się z formami działalności na rzecz osób niepełnosprawnych na terenie m. Olsztyna realizowanych przez organizacje pzarządową w systemie "na całe życie" wymiane doświadczeń w celu organizowania pomocy dzieciom głębiej upośledzonym umysłowo i ze sprzężonym kalectwem (organizacja Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego) oraz zapoznanie się z wdrożonym funkcjonowaniem WTZ i Domu Mieszkalnego dla osób dorosłych.
W czasie pobytu zapoznaliśmy się ze strukturą, funkcjonowaniem i finansowaniem OREW-u oraz WTZ i Domu Mieszkalnego.
Wyjazd i poznanie obiektów pozwoliły przybliżyć zadania tworzącego się w powiecie Centrum Rehabilitacyjnego, oraz wytyczne do
organizacji na terenie powiatu OREW-u

     

ALBERTIANA 2007


Dnia 5 lutego 2007r. odbył się VII Ogólnopolski Festiwal Twórczości Teatralno – Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertina 2007” – etap regionalny.W Festiwalu udział wzięło 9 zespołów teatralnych oraz 10 solistów. W tym roku gościliśmy zespoły z województwa mazowieckiego, łódzkiego i podlaskiego m. in. z Przysuchy, Skierniewic, Filipowa, Łęczycy, Radomia, Wieruszowa, Płocka, Łasku, Łodzi.
Swoją obecnością jak co roku zaszczycił nasz ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski z Fundacji Brata Alberta w Krakowie. Patronat nad imprezą objęli: starosta Powiatu Zgierskiego – Pan Jacek Socha, Prezydent Miasta Zgierza – Pan Jerzy Sokół oraz Dyrektor PFRON Oddział w Łodzi – Pan Władysław Skwarka.
Jury w siedmioosobowym składzie zdecydowało o przyznaniu 3 pierwszych nagród dla zespołów:
I miejsce – Zespół Terapii Teatralno – Muzycznej „AKCENT” z Warsztatu Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu za przedstawienie pt: „Cztery pory roku”,
II miejsce – Warsztat Terapii Zajęciowej z Filipowa przy Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości w Suwałkach za przedstawienie pt: „Makabreski”,
III miejsce – Grupa Teatralna „Kraina czarów” z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Skierniewicach za przedstawienie pt: „Alicja w krainie czarów”.
W kategorii solistów I nagrodę  zdobyła Agnieszka Olczyk z Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Spółdzielni Inwalidów „Tęcza” z Łęczycy za wykonanie piosenki pt: „Jeszcze się tam żagiel bieli” z repertuaru Alicji Majewskiej.
Organizatorami Festiwali byli: Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu oraz Fundacja Brata Alberta Oddział w Łodzi. Współorganizatorem było Gimnazjum nr 3 z oddziałami integracyjnymi im. A. Mickiewicza w Zgierzu.
Wszystkie zespoły, które brały udział w etapie regionalnym otrzymały statuetki ufundowane przez Starostę Powiatu  Zgierskiego oraz nagrody ufundowane przez Prezydenta Miasta Zgierza.

ZAWODY PŁYWACKIE – "MUSZELKA 2007"


Już po raz czwarty nasz warsztat brał udział w zawodach pływackich "Muszelka 2007" w Łasku. Uczestnicy startowali w 4 konkurencjach:
konkurencja pływacka o „Złotą Muszelkę”
konkurencja – „Poławiacze pereł”
konkurencja – ‘Wyścig rydwanów”
konkurencja – „Indywidualny tor przeszkód”
Nasz warsztat reprezentowali: Karolina Kieszkowska, Sebastian Grzelak, Damian Antczak.
Karolina Kieszkowska zdobyła I miejsce zdobywając „Złotą Muszelkę”, a tym samym przez kolejny rok pozostaje mistrzynią w pływaniu (przypominamy, iż w roku ubiegłym Karolina również zdobyła „Złotą Muszelkę").
W konkurencjach brali udział także nasi opiekunowie: Pani Beata Walas i Pan Arkadiusz Augustyniak, który zdobył III miejsce.

ZABAWA KARNAWAŁOWA


Dnia 13 lutego 2007r. byliśmy organizatorami Balu Karnawałowego w Zgierzu przy ul. Piaskowej 7. Jak co roku wszyscy goście odliczyli się co do jednego, a byli to goście z Warsztatu Terapii Zajęciowej  z Ozorkowa, Aleksandrowa Łódzkiego, Środowiskowego Domu Samopomocy z Pabianic oraz chłopcy z Fundacji Brata Alberta Oddział w Łodzi. Zabawę umilał nam zespół  "Music Box". Bawiliśmy się świetnie aż do godziny 21.

   

REGIONALNY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO
OLIMPIAD SPECJALNYCH – WIELUŃ 2007


W dniu 7 marca 2007r. podopieczni z naszego warsztatu wzięli udział w turnieju tenisa stołowego zorganizowanego przez Olimpiady Specjalne – Polska, Sekcja Olimpiad Specjalnych „Słoneczko” w Wieluniu. Celem imprezy była popularyzacja tenisa stołowego jako dyscypliny dla osób z upośledzeniem umysłowym w Olimpiadach Specjalnych, podsumowanie efektów szkoleniowych uzyskanych w czasie treningów i zajęć dla osób z upośledzeniem umysłowym oraz rozpowszechnienie idei Olimpiad Specjalnych w regionie łódzkim i integracja ze środowiskiem.
Nasz warsztat w zawodach reprezentowali:
Marek Stachurski – zdobywca I miejsca
Damian Antczak – II miejsce
Anna Drozdowska – III miejscem
Magdalena Bednarek – V miejsce
Opiekunem grupy była Julia Borowska.

ALBERTIANA 2007
FINAŁ W KRAKOWIE


Dnia 18 marca 2007r. zespół "Akcent" wyjechał do Krakowa na  finał VII  Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno - Muzycznej Osób Niepełnosprawnych "Albertiana 2007" z przedstawieniem pt: Cztery pory roku". W drodze do Krakowa zatrzymaliśmy się w Ojcowie, gdzie podziwialiśmy piękne widoki. Późnym popołudniem spacerowaliśmy po Starówce w Krakowie. Noc spędziliśmy w Radwanowicach - ośrodkach prowadzonych przez zaprzyjaźnioną z nami Fundację Brata Alberta.
Wreszcie nadszedł wyczekiwany przez nas dzień - występ na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Oprócz nas występowało 5 zespołów:
Zespół Teatralny "Wstęp Wolny" z DPS w Miłowicach,
Zespół Teatralny z WTZ "Pelikan" z Szubina,
Zespół Teatralny "Wojtuś" z Zespołu Szkół Specjalnych z Kraśnika,
Zespół Teatralny "Wesoła Kapela" z WTZ w Lubiążu,
Zespół Teatralny "Rachot Band" z Liberca
oraz 4 solistów:
solista Robert Biadalski z WTZ w Doruchowie,
solista Daniel Grzelak z WTZ w Kruszwicy,
solistka Agnieszka Olczyk z WTZ przy Spółdzielni Inwalidów "Tęcza" z Łęczycy,
solista Zbigniew Stachowiak z MOPS WTZ w Rudzie Śląskiej.
wytypowanych w eliminacjach regionalnych.

Organizatorami Festiwalu była  Fundacja im. Brata Alberta oraz Fundacja Anny Dymnej "Mimo Wszystko" z Krakowa. Festiwal prowadziła jak zawsze uśmiechnięta i pełna ciepła Anna Dymna. Swoją obecnością w teatrze zaszczycili nas również przedstawiciele władz Miasta Zgierza i Starostwa Zgierskiego: Pan Jacek Socha - Starosta Powiatu Zgierskiego. Pan Jerzy Sokół - Prezydent Miasta Zgierza, Pani Sylwia Kalista - Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Pan Waldemar Gorzak - Sekretarz Miasta Zgierza, Pan Tomasz Tołłoczko - Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Zdrowia UMZ, Pani Elżbieta Sakiewa - Inspektor Wydziału Kultury, Sportu i Zdrowia UMZ i Pan Tomasz Jędrzejczak - Członek Zarządu Powiatu Zgierskiego.
Na zakończenie Festiwalu J.Emin.Ks.Kard. Franciszek Macharski wręczył Medale św. Brata Alberta tegorocznym laureatom:
Panu Markowi Kamińskiemu z Gdańska, Pani Lidii Jazgar z Krakowa oraz Panu Zbigniewowi Kobyłeckiemu z Wrocławia.
Nasz zespół "Akcent" otrzymał piękną maskę Teatru  Krakowskiego Stu oraz nagrody ufundowane przez Marszałka Województwa Łódzkiego i Elektrociepłownię Krakowską.
Było to dla nas niezapomniane przeżycie, które na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

     

     

XI Ogólnopolska Olipiada
Umiejętności Osób Niepełnosprawnych
im. Doktora Piotra Janaszka
ABILIMPIADA, Konin 20-22 kwietnia 2007


W dniach 20-22 kwietnia 2007r. w Koninie odbyła się XI Ogólnopolska Olimpiada Umiejętności Osób Niepełnosprawnych im. Doktora Piotra Janaszka ABLIOLIMPIADA KONIN 2007. zorganizowana przez Fundację Mielnica. Każdy uczestnik miał możliwość udziału w jednej z 11 konkurencji indywidualnych takich jak: malarstwo, malarstwo na szkle, ozdabianie techniką decoupage, haft, krawiectwo, ceramika, bukieciarstwo, cukiernictwo, rzeźba w drewnie, stolarstwo i umiejętności informatyczne. Uczestnicy dodatkowo mogli wziąć udział w konkurencji drużynowej - rady na odpady. Natomiast wszystkie drużyny biorące udział w Abilimpiadzie były oceniane w ramach konkursu na najlepszą prezentację drużyny.
Na Abilimpiadę Konin 2007 z Warsztatu Terepii Zajęciowej ze Zgierza pojechało pod opieką terapeuty z pracowni plastycznej Barbary Kieszkowskiej trzech uczestników:
1. Karolina Kieszkowska - w konkurencji malarstwo - malowała "Kwiaty naszych łąk i pół"
2. Sebastian Grzelak - w cukiernictwie ozdabiał wielkanocnego mazurka
3. Damian Antczak - ozdabiał techniką decoupage ramką z lustrem
Uczestnicy dodatkowo wzięli udział w konkurencji drużynowej "Rady na odpady" - temat "Kwiaty"
Wszystkie drużyny (w liczbie 31) biorące udział w Abilimpiadzie oceniane były w ramach konkursu na najlepszą prezentację drużyny. Właśnie WTZ ze Zgierza za prezentację swojej drużyny otrzymał piękny puchar ufundowany przez Starostę Powiatu Konińskiego,a za udział w Abilimpiadzie Konin 2007 uczestnicy otrzymali upominki i dyplomy.

   

 


"W trosce o Godne Życie" - Marsz Osób Niepełnosprawnych - 7 maja 2007 r.


Kilkaset osób - wśród nich uczniowie szkół integracyjnych, uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, a także członkowie stowarzyszeń i fundacji osób niepełnosprawnych  – wzięło udział w zorganizowanym 7 maja marszu integracyjnym pn.” W trosce o Godne Życie”               W zorganizowanej już po raz kolejny inicjatywie Łódzkiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych uczestniczyli m.in. Marszałek Województwa Łódzkiego Włodzimierz Fisiak oraz Dyrektor Regionalnego Centrum Polityki Społecznej Anna Mroczek. Marsz miał na celu integrację środowiska niepełnosprawnych oraz przybliżenie społeczeństwu problemów tych osób.

Marsz przeszedł ulicą Piotrkowską z placu Wolności do pasażu Schillera, gdzie wręczono petycję przedstawicielom władz miasta i województwa. Tam też odbył się piknik integracyjny pod hasłem "Piramida Dobrej Woli"; na scenie zaprezentowały się zespoły artystyczne osób niepełnosprawnych, a na stoiskach pokazano prace plastyczne wykonane m.in. przez uczestników warsztatów terapii zajęciowej

 

Obchody Dnia Godności Osoby
z Niepełnosprawnością Intelektualną


Dnia 16 maja odbyła się konferencja na temat „Dorosłość osoby z niepełnosprawnością intelektualną – funkcjonowanie w społeczeństwie” w Sali Obrad Urzędu Miasta Zgierza.
Podczas konferencji prelekcje wygłosili m.in. wykładowcy z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej z Warszawy - dr Radosław Piotrowicz na temat: „Moje życie – wizja przyszłości” – Jakość życia osób niepełnosprawnych intelektualnie, dr Barbara Marcinkowska – „Kim chce być, kim mogę być” – Role społeczne osób niepełnosprawnych intelektualnie.
W dalszej części konferencji przedstawione zostały zadania różnych instytucji działających  na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie m.in. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych reprezentowany przez Dyrektora Oddziału PFRON w Łodzi – Panią Lidię Fido, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zgierzu reprezentowane przez Dyrektora PCPR - Panią Sylwię Kalistę, Powiatowy Urząd Pracy reprezentowany przez Dyrektora PUP w Zgierzu – Pana Pawła Królewiaka, Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu reprezentowane przez Przewodniczącą Zarządu – Panią Bożennę Piotrowicz
Ponadto wystąpili przedstawiciele instytucji przygotowujących osoby niepełnosprawne do podjęcia zatrudnienia: Pani Beata Gawron – kierownik Centrum Doradztwa i Wspierania Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Centrum „DZWONI”, Pan Tadeusz Mazurkiewicz – Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Aleksandrowie Łódzkim, Pani Małgorzata Potakowska – kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Zgierzu

Dnia 18 maja odbyły się obchody Dnia Godności na terenie Centrum Szkoleniowo – Rehabilitacyjnego z Domem Mieszkalnym i Hostelem w Zgierzu przy ul. Chełmskiej 42/42a. W obchodach udział wzięły Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym z terenu województwa łódzkiego m.in. z Aleksandrowa Łódzkiego, Kutna, Żychlina oraz placówki edukacyjne i rehabilitacyjne, Domy  Pomocy Społecznej i inne instytucje działające na rzecz osób niepełnosprawnych. W uroczystościach brały udział osoby niepełnosprawne intelektualnie z rodzinami, przedstawiciele i podopieczni placówek oświatowych i pomocy społecznej działających na rzecz osób niepełnosprawnych.
W obchodach wzięło udział około 700 osób niepełnosprawnych.
Honorowy patronat nad imprezą objęli Pan Jacek Socha – Starosta Powiatu Zgierskiego oraz Pan Jerzy Sokół – Prezydent Miasta Zgierza. Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele m.in. Starostwa Powiatowego w Zgierzu, Urzędu Miasta Zgierza, Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w Łodzi.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą Polową, którą odprawił ks. Ludwik Kaliński z Domu Zakonnego pod wezwaniem Św. Dominika Savio w Zgierzu.
Po Mszy Świętej rozpoczął się Przegląd Artystyczny oraz  prezentacje i promocja działalności placówek.
Z dużym zainteresowaniem spotkała się prezentacja prac wykonanych przez uczestników w ramach zajęć terapeutycznych. Przedstawiono różnorodne techniki pracy wykorzystywane w pracy  z osobami niepełnosprawnymi m. in. malarstwo na szkle, hafciarstwo. Nie zabrakło również innych wrażeń. Na scenie zaprezentowały się zespoły teatralne i muzyczne działające przy biorących udział w imprezie placówkach. Gościnnie wystąpiła zaprzyjaźniona z naszym Stowarzyszeniem wolontariuszka Julia Szwajcer oraz 2 zespoły z Młodzieżowego Domu Kultury w Zgierzu: „Sposób na nudę” oraz „Sposobik na nudę”.
Na głodnych i spragnionych czekały słodkie bułki, grochówka przekazane przez naszych darczyńców, a pracownia gospodarstwa domowego naszego warsztatu terapii zajęciowej raczyła domowymi wypiekami, kawą, herbatą i gorącą grillowaną kiełbaską i kaszanką.
Impreza zakończyła się wspólną zabawą. Tegoroczne obchody Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną pozwoliły na integrację i wzajemne poznanie się uczestników placówek, opiekunów, terapeutów oraz zaproszonych gości.
Celem organizacji obchodów Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną jest przyczynienie się do uznania osób niepełnosprawnych intelektualnie za osoby nie umniejszone pod żadnym względem, zasługujące na szacunek  i godne miejsce wśród ludzi, zwrócenie  uwagi, że osoby niepełnosprawne mają te same prawa co wszyscy inni ludzie. Wskazanie, że równość szans dla tych osób polega przede wszystkim na możliwości korzystania z edukacji, szkolenia, pracy i indywidualnego wsparcia w aktywnym, polega przede wszystkim na możliwości korzystania z edukacji, szkolenia, pracy i indywidualnego wsparcia w aktywnym, samodzielnym i niezależnym życiu, korzystania z możliwości rozwijania ich potencjału osobowego oraz ograniczania barier, zwłaszcza społecznych  i instytucjonalnych.

    


 

II Warsztatowy Pokaz Mody "EKO 2007"


Dnia 31 maja 2007r. odbył się III Warsztatowy Pokaz Mody "EKO 2007" dla uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej. Impreza odbyła sięjak corocznie w Ośrodku Kultury "Lutnia" w Łodzi przy ul. Łanowej.W tym roku prezentowane były stroje w 3 kategoriach:
strój ekologiczny
strój baśniowy
strój inspirowany sztuką ludową
Nasz warsztat reprezentowali:
Anna Ostrowska „Kuchareczka” w kategorii - strój inspirowany sztuką ludową
Mariusz Bartosiak „Fred” w kategorii - strój baśniowy
Przemysław Stanisławski „Wiatr” w kategorii – strój ekologiczny  
Nasza reprezentacja warsztatowa zdobyła II miejsce w kategorii – strój inspirowany sztuką ludową prezentując strój „Kuchareczka”.

   

"Zasłużony dla Miasta Zgierza"


Dnia 26 kwietnia 2007r.Rada Miasta Zgierza nadała Przewodniczącej naszego koła Pani Bożennie Piotrowicz za działalność na rzecz miasta Zgierza honorowy tytuł „Zasłużony dla Miasta Zgierza”.
Zgodnie z Regulaminem nadawania tytułu "Zasłużony dla Miasta Zgierza" tytuł honorowy nadaje się osobom fizycznym, prawnym i organizacjom społecznym, za działalność na rzecz naszego miasta godni szczególnego uznania. W danym roku tytuł ten można nadać nie więcej niż 5 tytułów honorowych. Zgłoszono 11 kandydatur : Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, panu B. Zboińskiemu, panu I. Antczakowi, panu S. Giernalczykowi, panu J. Kozłowskiemu, Zespołowi Szkół Ogólnokształcących im. S. Staszica, Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Zgierzu, pani J. Bibel, pani B. Piotrowicz, państwu, T i A. Rybickim, panu M. Wierzbowskiemu.
W dniu 31 maja 2007 r. podczas sesji Rady Miasta z rąk Prezydenta Zgierza Jerzego Sokoła oraz Przewodniczącego Rady Andrzeja Mięsoka wyróżnione osoby i instytucje otrzymały odznakę  „Zasłużeni dla Miasta Zgierza”
Wśród uhonorowanych znaleźli się:
Towarzystwo Gimnastycznege „Sokół” Zgierz,
Zespół Szkół Ogólnokształcących  I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica,
Pani Bożenna Piotrowicz,
Państwo Teresa i Antoni Rybiccy,
Pani Jolanta Bibel .

   

Dni Godności – Aleksandrów


Nasz Warsztat brał udział w Obchodach Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, które odbyły się w dniu 6 czerwca  2007r. na stadionie MOSIR w Aleksandrowie Łódzkim.
Patronat nad imprezą objął Pan Jacek Lipiński – Burmistrz Gminy Aleksandrowa Łódzkiego. Obchody rozpoczynały Dni Miasta Aleksandrowa.
Obchody były formą promocji osób niepełnosprawnych, włączania w nurt życia społecznego, a także integracji różnych środowisk osób niepełnosprawnych.
Gospodarzami imprezy byli: Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Aleksandrowie Łódzkim, Środowiskowy Dom Samopomocy w Aleksandrowie Łódzkim. W obchodach udział wzięli m. in. WTZ i DPS z Rąbienia,WTZ z Koła, Ośrodek Szkolno – Wychowawczy ze Zgierza, Dom Dziennego Pobytu ze Zgierza.

 

V Rajd Przedsiębiorcy „Zawsze Razem”


16 czerwca odbył się V Rajd Przedsiębiorcy „Zawsze Razem”. Tak jak w roku ubiegłym rajd rozegrany został na trasie Aleksandrów Łódzki - Zgierz.Patronat nad imprezą objął Marszałek Województwa Łódzkiego.
Swoją osobą zaszczycili Rajd parlamentarzyści i samorządowcy z całego województwa łódzkiego. Wielki finał i rozdanie głównych nagród odbyło się na terenie Ośrodka Rekreacyjnego „Malinka” w Zgierzu. Ponadto odbyła się  aukcja obrazów darowanych przez artystów plastyków oraz loteria fantowa.
Dochód z imprezy przeznaczony został na rzecz zgierskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

 

Koncert Integracyjny.


W dniu 19 czerwca 2007r. nasze warsztaty wzięły udział w Koncercie  pt.: „Piękna nasza Polska cała”, który odbył się w Filharmonii Łódzkiej. Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Z Niedorozwojem Umysłowym „Pokój” z Łodzi. Instytucje wspierające: Zarząd Województwa Łódzkiego i Urząd Miasta Łodzi. W koncercie udział wzięły m.in. WTZ z Łęczycy, WTZ z Tomaszowa Mazowieckiego, WTZ z Konstantynowa, WTZ z Pabianic, WTZ z Ozorkowa, WTZ z Łasku, WTZ ze Zduńskiej Woli, WTZ z Koluszek.
Gościnnie wystąpił Zespół Integracyjny Harnama. Na zakończenie koncertu wszyscy uczestnicy wspólnie wykonali piosenkę „Tu jest twoje miejsce”.
Zespół "Akcent" działający przy naszym Stowarzyszeniu za udział w koncercie otrzymał dyplom oraz nagrodę rzeczową.

VII Przegląd Piosenki Wakacyjnej
Łęczyca 2007


Dnia 12 września 2007r. nasz warsztat brał udział w VII Przeglądzie Piosenki Wakacyjnej Łęczyca 2007. Organizatorem imprezy był Warsztat Terapii Zajęciowej z Łęczycy.
Jak co roku festiwal odbył się na terenie zamku w Łęczycy. W przeglądzie udział brały warsztaty m. in. z Łodzi, Tomaszowa Mazowieckiego,  Łasku, Zduńskiej Woli, Sieradza, Koluszek, Piotrkowa Trybunalskiego, Poddębic, Opoczna, Ozorkowa.
Nasz warsztat reprezentowali:
Anna Lelewska
Beata Czyżykowska
Damian Antczak
Piotr Sobczak
Marek Stachurski
Uczestnicy wykonali dwa utwory: "Małgośka" z repertuaru Maryli Rodowicz oraz "Agnieszka już dawno" z repertuaru grupy Łzy.
Opiekunem zespołu jest Pan Kamil Mucha.

 

VI Rowerowe Zawody Sprawnościowe
Spadkowa 2007


W dniu  25 września 2007. odbyły się VI Rowerowe Zawody Sprawnościowe Spadkowa 2007. W zawodach udział  wzięły warsztaty  oraz domy pomocy  społecznej  w terenu województwa  łódzkiego.  W tym roku w skład naszej reprezentacji  zostali wytypowani:
Alina Borkowska
Beniamin Rusinek
Sebastian Grzelak
Damian Antczak
Opiekunem reprezentacji jest Pani Beata Walas.

 

   

Plener Plastyczny
Ślesin 1 - 3.10.2007r.


W dniach 1-3 października 2007r. został zorganizowany przez nasze Stowarzyszenie oraz Starostwo Powiatowe w Zgierzu, plener plastyczny dla uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej.
Plener miał miejsce w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Ślesinie. Mottem przewodnim było hasło "Jesień wokół nas". Podczas pleneru uczestnicy wykonywali prace otaczającej przyrody przy użyciu różnych technik plastycznych. Tworzone były również kompozycje z zebranych przez uczestników darów jesieni (liście, kasztany, żołędzie itp.) Celem imprezy było:
- rozwijanie wyobraźni i aktywności twórczej,
- rozwijanie umiejętności za pomocą różnych technik plastycznych,
- uwrażliwienie na piękno otaczającej przyrody poprzez kontakt ze sztuką.
W plenerze plastycznym wzięło udział 30 osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Ponadto wzięliśmy udział w wycieczce do Lichenia. Zwiedziliśmy Sanktuarium Maryjne w tym: przepiękną Bazylikę, Modlitewną Maryjną Wieżę Europy oraz Dzwonnice.


II Ogólnopolski Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych
"Rozśpiewana Jesień 2007"
Tomaszów Mazowiecki


Dnia 5 października 2007r. już po raz drugi odbył się Ogólnopolski Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych "Rozspiewana Jesień 2007" w Tomaszowie Mazowieckim.           W przeglądzie udział wzięły warsztaty z Końskich, Koluszek, Konstantynowa Łódzkiego, Lipin, Łasku, Opoczna, Piotrkowa Trybunalskiego, Przysuchy, Sochaczewa, Tomaszowa Mazowieckiego, Urzecza, Wieruszowa, Zduńskiej Woli i Zgierza. Nasz warsztat przedstawił 2 utwory: "Małgośka" i "Do nieba" w składzie:
Anna Lelewska
Beata Czyżykowska
Karolina Kieszkowska
Mariusz Bartosiak
Marcin Piotrowicz
Sebastian Grzelak
Damian Antczak
Opiekunem zespołu jest Pan Kamil Mucha.

   

Debata o gospodarce


8 październia 2007r. w siedzibie biura wystawienniczego firmy "Kano" w Zgierzu odbyło się spotkanie członków Zgierskiej Izby Przemysłowo - Handlowej z posłami obecnej kadencji i kandydatami do Sejmu RP. Oprócz posłów wśród gości byli Prezydent Miasta Zgierza - Pan Jerzy Sokół i Przewodniczący Rady Powiatu Zgierskiego - Pan Józef Dziemdziela.
Przed rozpoczęciem debaty Przewodnicząca naszego Stowarzyszenia - Pani Bożenna Piotrowicz, na ręce Prezesa Izby Przemysłowo - Handlowej - Pana Kazimierza Kubiaka przekazała podziękowania od dzieci i ich rodzin za wsparcie finansowe idei budowy Centrum Szkoleniowo - Rehabilitacyjnego z Domem Mieszkalnym i Hostelem dla Osób Niepełnoprawnych w Zgierzu przy ul. Chełmskiej 42 i 42a.

Spotkanie Organizacji Pozarządowych
Zgierz 2007


W dniu 23 października 2007r. z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Uośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu odbyło się spotkanie organizacji pozarządowych z terenu województwa łódzkiego. Podczas spotkania omawiane były aktualne sprawy i problemy dotyczące osób niepełnosprawnych. Swoją osobą spotkanie zaszczyciła Pani Lidia Fido - Dyrektor Oddziału Łódzkiego PFRON i Pani Grażyna Sierpień reprezentująca  PFRON. Pani dyrektor PFRON-u przedstawiła zakres działalności PFRON-u oraz omówiła aktualne programy dla osób niepełnosprawnych. W spotakniu uczestniczyli ponadto Pani Beata Szafarz - reprezentująca Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zgierzu i Pani Jolanta Świderska reprezentująca Urząd Miasta Zgierza. Na zakończenie odbyła się prezentacja działalności Centrum Doradztwa Zawodowego i Wspierania Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie - Centrum "DZWONI".

 

III Miting Lekkoatletyczny
Zgierz 2007


Dnia 29 października 2007r. po raz trzeci Warsztat Terapii Zajęciowej naszego stowarzyszenia był organizatorem Mitingu Lekkoatletycznego pod hasłem "W silnym ciele zdrowy duch". Zawody odbyły się na hali  Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zgierzu  przy ul. Wschodniej.
Celem mitingu była promocja kultury fizycznej wśród osób niepełnosprawnych intelektualnie w powiecie zgierskim oraz propagowanie aktywnego stylu życia osób
z niepełnosprawnością intelektualną. W zawodach udzaił wzięły warsztaty terapii zajęciowej z Aleksandrowa Łódzkiego, Rąbienia, Ozorkowa, Zgierza oraz Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy ze Zgierza.
Zawodnicy zmagali się w konkurencjach indywidualnych:
- toczenie piłki
- wyścig rakietek
- "trafny cel"
- rzut kółkiem
- tor przeszkód
oraz w konkurencjach drużynowych:
- "zmień woreczek"
- przeciąganie liny
- "wyścig rydwanów" (konkurencjach dla uczestników na wózkach)
Zwycięzcą III Mitingu okazał się warsztat z Aleksandrowa Łódzkiego, II miejsce zajął warsztat z Ozorkowa, III miejsce zdobył warsztat ze Zgierza i IV miejsce - warsztat
z Rąbienia oraz Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy ze Zgierza.
Patronem imprezy był Starosta Powiatu Zgierskiego - Pan Jacek Socha, który ufundował nagrody.

   

II Ogólnopolskie Spotkanie z Piosenką i Poezją Żołnierską i Patriotyczną
pod hasłem: „Piękna jest nasza ziemia”


Dnia 12 listopada 2007r. odbyły się II Ogólnopolskie Spotkanie z Piosenką i Poezją Żołnierską i Patriotyczną „Piękna jest nasza ziemia”. Organizatorem imprezy był Warsztat Terapii Zajęciowej przy Spółdzielni Inwalidów „Zgoda” w Konstantynowie Łódzkim. Patronat nad festiwalem objęli Burmistrz Miasta Konstantynowa Łódzkiego, Stowarzyszenie „Czuję Sercem” oraz Zarząd Spółdzielni Inwalidów „Zgoda”. Spotkanie miało na celu uczczenie obchodów Święta Niepodległości oraz zaprezentowanie ogromnego potencjału artystycznego osób niepełnosprawnych.
Nasz warsztat reprezentowali:
Anna Lelewska
Damian Antczak
Piotr Sobczak

Mariusz Bartosiak
Beata Czyżykowska
Marcin Piotrowicz
Zaprezentowane zostały dwa utwory – „Żeby Polska była Polską” i „Białe Róże” przygotowane pod kierunkiem Pana Kamila Muchy.

 


SPOTKANIE WIGILIJNE

Dnia 14 grudnia 2007r. o godz. 16.00 w naszym warsztacie przy ul. Długiej 62 odbyło się spotkanie wigilijne. Swoją obecnością na Wieczerzy Wigilijnej zaszczycili nas:
Pan Krzysztof Kwiatkowski – Senator Rzeczypospolitej Polskiej,                                        
Pan Jerzy Sokół – Prezydent Miasta Zgierza z małżonką,                                                                      
Pan Jacek Socha – Starosta Powiatu Zgierskiego,                                                      
Pan Tomasz Tołłoczko - Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Zgierskiego                            
oraz przedstawiciele władz samorządowych, sponsorzy.
Nasz zespół „Akcent” przedstawił jasełkę zaproszonym gościom, a następnie umilał spotkanie śpiewem polskich kolęd.
Oczywiście podzieliśmy się opłatkiem i składaliśmy sobie życzenia oraz spożywaliśmy  potrawy wigilijne.
Podczas spotkania zostały wręczone złote plakietki za wieloletnie współdziałanie na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie dla:

Firmy „Milma” w Zgierzu Zygmunt Matusiak, Andrzej Milczarek,
PFRON Oddział w Łodzi,
Pani Anny Mroczek – dyrektora Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi.
Ponadto podziękowanie za współpracę w realizowaniu zadań na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie na terenie powiatu zgierskiego otrzymała:
Pani Lidia Fido – dyrektor PFRON Oddział w Łodz
Pan Mieczysław Piotrowicz za ogromne zaangażowanie i wkład pracy w realizacji projektu budowy Centrum Szkoleniowo – Rehabilitacyjnego Z Domem Mieszkalnym i Hotelem dla 0Osób Niepełnosprawnych w Zgierzu przy ul. Chełmskiej 42 i 42a.

Dnia 15 grudnia 2007r. o godz. 11.00 spotkaliśmy się w gronie rodzinnym tzn. kadra, uczestnicy z rodzinami. Uroczystość rozpoczęła się od tradycyjnego łamania się opłatkiem i wspólnych życzeń oraz spożywaniem wigilijnych potraw. Wszyscy uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej i Zespołu Terapeutyczno – Rehabilitacyjnego Aktywności Społecznej otrzymali upominki świąteczne. Czas wypełniało nam wspólne kolędowanie, towarzyszyła  miła i świąteczna atmosfera.

     

     

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego